RTV – to jedno- lub dwuskładnikowe silikony utwardzane na zimno (w temperaturze pokojowej RTV - Room-Temperature-Vulcanizing Silicone). Gama produktów gotowych do użycia koncentruje się na licznych zastosowaniach w dziedzinie klejenia, uszczelniania, zalewania, powlekania i odlewania.

Jednoskładnikowe silikony wulkanizujące w temperaturze pokojowej (RTV-1) to gotowe do użycia systemy składające się z polisiloksanu, utwardzacza, wypełniaczy i dodatków. Zaraz po aplikacji materiał zaczyna sieciować w kontakcie z wilgocią w powietrzu. W zależności od charakteru środka sieciującego podczas wulkanizacji uwalnia się niewielka ilość kwasu octowego, aminy lub obojętnych produktów ubocznych, takich jak alkohol.

Silikony RTV-1 są idealne do prawie wszystkich gałęzi przemysłu w zakresie uszczelniania, klejenia i powlekania, takich jak:

Dwuskładnikowe silikony wulkanizujące w temperaturze pokojowej (RTV-2) są przeznaczone do wylewania lub rozprowadzania i wulkanizują po zmieszaniu. Istnieją dwa podstawowe typy silikonów RTV-2:

Specjalne gatunki kauczuku silikonowego RTV-2 mogą być wulkanizowane błyskawicznie za pomocą światła UV. Czas wulkanizacji można kontrolować, dostosowując intensywność UV i czas ekspozycji.

Podobnie jak RTV-1, silikony RTV-2 są idealne do prawie wszystkich zastosowań w uszczelnianiu, łączeniu i powlekaniu. Stosowanie są w: